Начало Снимки За града Природа и Туризъм Цени Подробна Карта
За контакти и резервации:


гр.Сапарева Баня
ул.Парка №2

email:
bankov2@mail.bg

Телефони:
0899119677, 0899121630
Карта:


Полезни връзки:


СПА почивка

Хотели в Сапарева Баня
Природа:


Община Сапарева баня обхваща част от северозападния дял на Рила, южните склонове на Верила и част от котловината Долно поле. Релефът е разнообразен, включва равнинна част в котловината, част от долината на река Джерман, високи и стръмни склонове в Рила и ниски и заоблени върхове по Верила. Надморската височина варира от 600 до 2600 м, което е предпоставка за разнообразния физикогеографски облик с характерна флора и фауна. Климатът е преходно-континентален. Състоянието на околната среда е много добро, което се дължи и на факта, че тук няма развита дейност за добив и преработка на рудни и нерудни изкопаеми. Няма също изградена промишленост, която с производствената си дейност да замърсява въздуха, водите и почвата. Това определя територията на община Сапарева баня като изключително чист в екологично отношение район и много подходящ за планински туризъм, летен и зимен отдих, с добра база и за упражняване на различни видове зимни спортове.

Лечебната сила на водата:


Минералната вода в Сапарева баня спада към групата на специфичните. Характеризира се като хипертермална, слабоминерализирана, сулфатно-хидрокарбонатна, натриева, флуорна, силициева и сулфидна. Сапаревобанската минерална вода е бистра, безцветна, с мирис на сероводород.
Температурата при нейния извор е 103 °С. Курортните и лечебните заведения в Сапарева баня са профилирани и специализирани за лекуване на заболявания на опорно-двигателния апарат, на периферната нервна система, поражения на централната нервна система, гинекологични заболявания, остри и хронични отравяния със соли на тежките метали, заболявания на кожата, на горните дихателни пътища и др.
Лечебните свойства на бликащите при Сапарева баня минерални води са били познати на най-древните обитатели в този красив кът на България и те до голяма степен предопределят неговата богата и интересна история.

Балнеотуризъм:


Сапарева баня разполага с много добри условия за развитието на балнеотуризма. Главната предпоставка за това са лечебните геотермални води, с каквито този край е щедро надарен. Водата на топлите му минерални извори е с най-богато съдържание на сероводород в България - 15,5 мг/л.
Тя има широк диапазон на лечение на различни заболявания. Лекуват се успешно заболявания на горните дихателни пътища, периферната нервна система, костите, ставите и кожата. През лятото привлекателно място за жителите и гостите на Сапарева баня е откритият басейн с минерална вода. На мястото на стара турска баня е построена нова, която е напълно реконструирана и обновена.
Туризъм > Забележителности:

Гейзерът-фонтан: Една от забележителностите на Сапарева баня. През 1957 г. при хидрологични проучвания на 73 м дълбочина сондата достига до разседна пукнатина между котловината и планината и дава ход на намиращи се под високо налягане и температура над 102 °С гореща вода и пари. Под силния напор горещият воден стълб изскача периодично над повърхността на височина 18м.

Седемте рилски езера: Никой географ не е успял още да преброи точно всички рилски езера - постоянните, изпълнени с кристална изворна вода, и временните, които се появяват само през лятото, родени от топящите се снегове, но броят им никога не е определян на по-малко от 160. Гордостта на планината е групата от седем езера, разположени в най-високата част на територията на община Сапарева баня, наречена Седемте рилски езера.

Рилската обител на Бялото братство: Седемте рилски езера са средище и сакрално място за духовно общение с природата на Бялото братство - последователите на окултното учение на Петър Дънов, наричан от тях Учителя. Всяка година на 19 август от цял свят се събират в района на Седемте рилски езера, за да отбележат своя празник. Облечени в бяло, пеят, танцуват, посрещат и изпращат слънцето под величествените върхове на Рила.

Резерват Скакавица: Великолепна местност по долината на река Джерман, в която се намират редки растения, вековни гори, природни феномени - водопади и др., и богата на дивеч - сърни, мечки, диви кози, глигани. На 28 март 1968 г. е обявена за резерват. Той обхваща местността Скакавица и Мала Скакавица от местността Зелени Преслап до водопада Скакавица, а на югозапад стига до високопланинското пасбище в района на изворите на р. Горица.

Културен туризъм: Богатата хилядолетна история на Сапарева баня и на поселищния живот на територията на общината благоприятства развитието на културния туризъм. Интерес представляват археологическите находки в местността Кременик, от които може да се добие представа за развитието на цивилизацията през VI хил. пр. Хр.

Изворът Света вода: Света Вода е старо оброчище намиращо се на границата между Рила планина и равнината на Горно Поле. Възникнал в следствие на разседна пукнатина образувана между планината и котловината.Намиращ се в южния край на Сапарева баня и постъпите на планината особенно през турско робство е било идеално място за светилище свързано с местните вярвания за лечебните качества на водата извираща от него.